VIA/JWL Standard Forged 2-piece Car Wheel Rims with A6061 T6 Material and Customizable Finish for Q3 Q5 Q7
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492099
•OE Number:
OE54492099
•OEM Number:
OEN54492099
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | SS9408 | Type: | Rim |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | Flat Spoke | Hole Pattern: | 5x120 |
| Offset: | Custom | Center Bore: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 | Net Weight: | 15kg |
| Gross Weight: | 16kg | Load Rating: | 690kg/1380lbs |
| Material Grade: | A6061 T6 | Production Capacity: | 50000pieces/Year |
| Wheel Accessories: | Center Cap |
Product Description
Quality Guarantee Via JWL Standard 2-Piece Aluminum Alloy Car Wheel Rims
Technical Specifications
| Size | 18" - 24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1 - 74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg / 16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg / 1380lbs |
- Material: A6061 T6 Aluminum Alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL safety standards
- Function: Designed for luxury vehicles including Audi Q3, Q5, Q7 models
Product Gallery
Safety
Perfectly matches customer mold data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage. Manufactured to meet rigorous JWL quality standards.
Elegance
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos to match your vehicle's aesthetic.
Performance
Forged hubs increase hub width without affecting steering and loading capabilities, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The advanced forging process enhances material density without high-temperature melting, significantly improving the mechanical strength and durability of the finished product.