Customized Finish 19 Inch A6061 Material Forged Rims and 2-Piece Wheels for Lexus IS
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 Aluminum Alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL Standards
- Designed for Luxury Vehicle Applications
Precision manufacturing to match customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage and ensuring perfect fitment.
Complete customization available for your forged wheels, including styles, specifications, finishes, and custom logos to match your vehicle's aesthetic.
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
The advanced forging process enhances mechanical strength without high-temperature melting, resulting in superior durability and structural integrity for the finished product.
| Model NO.: | SS9382 | Type: | Pelek |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | Jari-jari Datar | Size: | 18"- 24" |
| H/PCD: | 5x120 | ET: | Kebiasaan |
| CB: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 |
| Weight: | 15kg/16kg | Load Rating: | 690kg/1380 pon |
| Finishing: | Kebiasaan | Wheel Accessories: | Topi tengah |
| Production Capacity: | 50000 buah/Tahun |