20 Inch Forged Wheels Custom Rims with A6061 T6 Material and High Gloss Polished Finish for GT
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492090
•OE Number:
OE54492090
•OEM Number:
OEN54492090
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | SS9417 | Type: | Rim |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Size: | 18"-24" |
| Hole Pattern: | 5x120 | Offset: | Custom |
| Center Bore: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 T6 |
| Net Weight: | 15kg | Gross Weight: | 16kg |
| Load Rating: | 690kg/1380lbs | Spoke Type: | Flat Spoke |
| Finishing: | Custom | Production Capacity: | 50000pieces/Year |
| Wheel Accessories: | Center Cap |
Product Description
5X112 20 Inch Forged Aluminum Chrome/High Gloss Polished Rims Wheels Custom for GT
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Product Pictures
Safety
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage.
Elegance
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos.
Performance
Forged hubs increase width without affecting steering and loading, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.