20-21 Inch Forged Wheels with A6061 T6 Material and Custom Finish for Luxury Cars
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL safety standards
- Application: Designed for luxury vehicles
Perfectly matches customer mold data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through precise manufacturing tolerances.
Full customization options available for your forged wheels, including styles, specifications, finishes, and custom logos to match your vehicle's aesthetic.
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.
| Model NO.: | SS9419 | Type: | ขอบ |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | ซี่ล้อแบน | Size: | 18"- 24" |
| H/PCD: | 5x120 | ET: | กำหนดเอง |
| CB: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 |
| Weight: | 15 กิโลกรัม/16 กิโลกรัม | Load Rating: | 690กก./1380ปอนด์ |
| Material Grade: | A6061 T6 | Production Capacity: | 50,000 ชิ้น / ปี |
| Finishing: | กำหนดเอง |