21 Inch Customized Forged Wheels with A6061 T6 Material for Luxury Cars
| Size | 16" - 24" |
|---|---|
| H/PCD | 5x120/112/130/114.3 |
| ET | Customized |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 T6 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Bronze, Black, Gun Metal, Silver, Gold, Customized |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 forged aluminum
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Specifically designed for luxury vehicles
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through precise engineering and manufacturing.
Customize your forged wheels to your exact preferences, including styles, specifications, finishes, and logos for a personalized luxury appearance.
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.
| Model NO.: | ล้อฟอร์จ PC 2 ชิ้น | Type: | ขอบ |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Finishing: | ขัดทอง, บาร์เรลขัดเงา | Spoke Type: | ซี่ล้อแบน |
| Size: | 16" - 24" | H/PCD: | 5x120/112/130/114.3 |
| ET: | ปรับแต่ง | CB: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 T6 | Weight: | 15 กิโลกรัม/16 กิโลกรัม |
| Color/Finish: | สีบรอนซ์, ดำ, โลหะปืน, เงิน, ทอง, ปรับแต่งได้ | Load Rating: | 690กก./1380ปอนด์ |
| Production Capacity: | 50,000 ชิ้น / ปี |