Custom Size Forged Wheels with A6061 Material and VIA/JWL Standard for Luxury Cars
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through precise manufacturing and custom fitting.
Complete customization options for your forged wheels, including styles, specifications, finishes, and logos to match your vehicle's aesthetic.
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
The forging process maintains material integrity without high-temperature melting, significantly enhancing the mechanical strength and durability of the finished product for superior performance and longevity.
| Wheel Type: | حافة | Drive Wheel: | دفع رباعي |
| Hub Diameter: | 18-24 بوصة | Spoke Type: | سلك مسطح |
| Size Range: | 18 "-24" | H/PCD: | 5x120 |
| ET: | مخصص | CB: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 | Net Weight: | 15 كجم |
| Gross Weight: | 16 كجم | Load Rating: | 690 كجم/1380 رطل |
| Finishing: | مخصص | Production Capacity: | 50000 قطعة / سنة |
| Wheel Accessories: | غطاء مركز |