Customized Forged Aluminum Wheel in A6061 Material with 18-24" Size and Custom Finishing
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492104
•OE Number:
OE54492104
•OEM Number:
OEN54492104
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | SS9403 | Type: | Rim |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | Flat Spoke | Size: | 18"- 24" |
| H/PCD: | 5x120 | ET: | Custom |
| CB: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 |
| Weight: | 15kg/16kg | Load Rating: | 690kg/1380lbs |
| Production Capacity: | 50000pieces/Year | Color: | Black, Bronze, Gun Metal, Customized |
| Finishing: | Custom |
Product Description
19-21 Inch Forged Aluminum Custom Wheels
Technical Specifications
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Application: Premium luxury vehicles
Product Gallery
SAFETY
Precision manufacturing to match customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage.
ELEGANCE
Complete customization options for your forged wheels, including styles, specifications, finishes, and logos.
PERFORMANCE
Forged hubs increase width without affecting steering and loading, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
STRENGTH
The forging process enhances material density without high-temperature melting, significantly improving the mechanical strength and durability of the finished product.