5x120 Aluminum Alloy Wheels with Custom Finish and A6061 T6 Material for Luxury Cars
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492148
•OE Number:
OE54492148
•OEM Number:
OEN54492148
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | SS9391 | Drive Wheel: | 4WD |
| Wheel Hub Diameter: | 18-24" | Spoke Type: | Flat Spoke |
| Size: | 18"- 24" | H/PCD: | 5x120 |
| ET: | Custom | CB: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 | Weight: | 15kg/16kg |
| Load Rating: | 690kg/1380lbs | Finishing: | Custom |
| Wheel Accessories: | Center Cap | Production Capacity: | 50000pieces/Year |
| Color: | Black, Bronze, Gun Metal, Customized |
Product Description
5X120 Aluminum Alloy Wheels
Custom chrome car rims imported from China, available in various sizes and finishes for luxury vehicles.
Technical Specifications
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Product Features
Safety
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through precise manufacturing and fitment.
Elegance
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos to match your vehicle's aesthetic.
Performance
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.
Additional Product Images