Brushed Lip Gun Metal Finish 2 Piece Forged Wheels A6061 T6 Aluminum Alloy Rims 19-24 Inch for Luxury Cars
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492162
•OE Number:
OE54492162
•OEM Number:
OEN54492162
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Wheel Size: | 16" - 24" | Hole Pattern: | 5x120/112/130/114.3 |
| Offset: | Customized | Center Bore: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 T6 | Net Weight: | 15kg |
| Gross Weight: | 16kg | Load Rating: | 690kg/1380lbs |
| Spoke Type: | Flat Spoke | Finishing: | Brushed Gold, Barrel Polished |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Type: | Rim |
| Production Capacity: | 50000 Pieces/Year | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Color Options: | Black, Bronze, Gun Metal, Customized |
Product Description
Brushed Lip 2-Piece Gun Metal Disc Aluminum Alloy Forged Rims
Technical Specifications
| Size | 16" - 24" |
| H/PCD | 5x120/112/130/114.3 |
| ET | Customized |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 T6 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Bronze, Black, Gun Metal, Silver, Gold, Customized |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Product Gallery
Safety
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through precise manufacturing and custom fitting.
Elegance
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos to match your vehicle's aesthetic.
Performance
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity for the finished product.