Customized Forged Wheels 18-24 Inch A6061 T6 Aluminum Alloy Rims with Custom Finishing
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492103
•OE Number:
OE54492103
•OEM Number:
OEN54492103
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | SS9404 | Type: | Rim |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | Flat Spoke | Size Range: | 18"-24" |
| Hole Pattern: | 5x120 | Offset: | Custom |
| Center Bore: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 |
| Net Weight: | 15kg | Gross Weight: | 16kg |
| Load Rating: | 690kg/1380lbs | Production Capacity: | 50000pieces/Year |
| Material Grade: | A6061 T6 |
Product Description
Custom Forged Aluminum Alloy Chrome Wheels
Technical Specifications
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
Key Features
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Designed for luxury vehicles
Product Gallery
Safety Features
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage.
Customization Options
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos.
Performance Benefits
Forged hubs increase hub width without affecting steering and loading, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Structural Strength
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and performance.
Additional Product Images