22inch Heavy Duty Forged Alloy Rims with Custom Finish for GT-R 2-Piece Wheels
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Perfectly matches customer mold data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage.
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos.
Forged hubs increase hub width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
The forging process enhances mechanical strength by not melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | ซี่ล้อแบน | Size: | 18 "-24" |
| H/PCD: | 5x120 | ET: | กำหนดเอง |
| CB: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 |
| Weight: | 15 กิโลกรัม/16 กิโลกรัม | Load Rating: | 690กก./1380ปอนด์ |
| Finishing: | กำหนดเอง | Wheel Accessories: | ฝากลาง |
| Production Capacity: | 50,000 ชิ้น / ปี | Color Options: | สีดำ, สีบรอนซ์, โลหะปืน, ปรับแต่งได้ |
| Wheel Type: | 2 ชิ้น |