Custom Finishing 2 Piece Forged Wheels Alloy Car Wheel Rims in A6061 Material for 18-24" Size
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492082
•OE Number:
OE54492082
•OEM Number:
OEN54492082
•Notes:
Precision-machined, heat-treated for durability. Direct OE replacement for Ford & VW models.
Made from high-grade cast iron. Resists warping and corrosion under extreme conditions.
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Spoke Type: | Flat Spoke | Size: | 18"- 24" |
| H/PCD: | 5x120 | ET: | Custom |
| CB: | 57.1-74.1 | Material: | A6061 |
| Weight: | 15kg/16kg | Load Rating: | 690kg/1380lbs |
| Finishing: | Custom | Wheel Accessories: | Center Cap |
| Production Capacity: | 50000pieces/Year | Wheel Hub Brand: | Ss |
| Color Options: | Black, Bronze, Gun Metal, Customized |
Product Description
2 Piece Forged Wheels Alloy Car Wheel Rims for Ferrari
Technical Specifications
| Size | 18"-24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
Key Features
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Product Gallery
Safety
Perfectly matches customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage.
Elegance
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos.
Performance
Forged hubs increase width without affecting steering and loading, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The forging process enhances mechanical strength without melting the material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.
Additional Product Images