Custom 2-Piece Forged Alloy Rims with 5X120 Bolt Pattern, A6061 T6 Material, and TUV Certification
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492178
•OE Number:
OE54492178
•OEM Number:
OEN54492178
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | SS9378 | Type: | Rim |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Finishing: | Custom | Spoke Type: | Flat Spoke |
| Size: | 18"- 24" | H/PCD: | 5x120 |
| ET: | Custom | CB: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 | Weight: | 15kg/16kg |
| Load Rating: | 690kg/1380lbs | Production Capacity: | 50000pieces/Year |
| Wheel Accessories: | Center Cap |
Product Description
Custom Black 2-PC 21-Inch Forged Alloy Rims
Technical Specifications
| Size | 18" - 24" |
| H/PCD | 5x120 |
| ET | Custom |
| CB | 57.1 - 74.1 |
| Material | A6061 |
| Weight (NW/GW) | 15kg / 16kg |
| Color/Finish | Custom |
| Load Rating | 690kg / 1380lbs |
- Material: A6061 T6 Aluminum Alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL Standards
- Application: Premium Luxury Vehicles
Product Gallery
Safety
Precision manufacturing to match customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage and ensuring optimal vehicle performance.
Elegance
Complete customization options for your forged wheels, including styles, specifications, finishes, and logos to match your vehicle's aesthetic.
Performance
Forged hubs increase hub width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The advanced forging process maintains material integrity without high-temperature melting, significantly enhancing the mechanical strength and durability of the finished product.