3 Piece Forged Car Rims with Customized Finish in 19-22 Inch Sizes for Luxury Vehicles
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492153
•OE Number:
OE54492153
•OEM Number:
OEN54492153
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Model NO.: | 2 PC Forged Wheels | Type: | Rim |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Finishing: | Brushed Gold, Barrel Polished | Spoke Type: | Flat Spoke |
| Size: | 16" - 24" | H/PCD: | 5x120/112/130/114.3 |
| ET: | Customized | CB: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 T6 | Weight: | 15kg/16kg |
| Color/Finish: | Bronze, Black, Gun Metal, Silver, Gold, Customized | Load Rating: | 690kg/1380lbs |
| Production Capacity: | 50000pieces/Year |
Product Description
Forged 2-Piece Custom Wheels - RS6 Style
Technical Specifications
| Size | 16" - 24" |
| H/PCD | 5x120/112/130/114.3 |
| ET | Customized |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 T6 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Bronze, Black, Gun Metal, Silver, Gold, Customized |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 forged aluminum
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Designed for luxury vehicle applications
Product Gallery
Safety
Precisely matched to customer model data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through perfect fitment and manufacturing precision.
Elegance
Customize your forged wheels to your exact specifications, including styles, dimensions, finishes, and logos for a personalized luxury appearance.
Performance
Forged hubs increase width without affecting steering and loading capabilities, providing enhanced vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The forging process enhances mechanical strength without high-temperature melting, resulting in superior durability and structural integrity for demanding applications.