Super Concave 20X14 Deep Dish Aluminum Alloy Forged 2-Piece Wheels with A6061 T6 Material
Trading Properties
•Minimum Order Quantity:
10 pieces
•Price:
US$ 282.00 / piece
•Standard Packaging:
Neutral carton, 10 pieces per carton, Carton size: 40x30x25 cm, 200 cartons per 20' GP container
•Delivery Time:
5-8 work days
•Payment Terms:
T/T,L/C,PayPal
•Supply Ability:
5,000 pieces per month
Basic Properties
•Part Number:
PN54492173
•OE Number:
OE54492173
•OEM Number:
OEN54492173
Have a Question? Ask Us
Specifications
| Wheel Size: | 16" - 24" | Hole Pattern: | 5x120/112/130/114.3 |
| Offset: | Customized | Center Bore: | 57.1-74.1 |
| Material: | A6061 T6 | Net Weight: | 15kg |
| Gross Weight: | 16kg | Load Rating: | 690kg/1380lbs |
| Drive Wheel: | 4WD | Wheel Hub Diameter: | 18-24" |
| Finishing: | Brushed Gold, Barrel Polished | Spoke Type: | Flat Spoke |
| Production Capacity: | 50000 Pieces/Year | Wheel Type: | Rim |
| Wheel Model: | 2 PC Forged Wheels |
Product Description
Super Concave Custom Wide 20X14 Deep Dish for Corvette Aluminum Alloy Forged 2-Piece Rim Wheels
Technical Specifications
| Size | 16" - 24" |
| H/PCD | 5x120/112/130/114.3 |
| ET | Customized |
| CB | 57.1-74.1 |
| Material | A6061 T6 |
| Weight (NW/GW) | 15kg/16kg |
| Color/Finish | Bronze, Black, Gun Metal, Silver, Gold, Customized |
| Load Rating | 690kg/1380lbs |
- Material: A6061 T6 aluminum alloy
- Load Rating: Manufactured to VIA/JWL standards
- Function: Designed for luxury vehicles
Product Gallery
Safety
Perfectly matches customer mold data, effectively reducing safety hazards caused by accessory damage through precise manufacturing tolerances.
Elegance
Customize your forged wheels with personalized styles, specifications, finishes, and logos to match your vehicle's aesthetic.
Performance
Forged hubs increase width without affecting steering and loading, providing superior vehicle accuracy in acceleration, braking, and cornering for a more responsive driving experience.
Strength
The forging process enhances mechanical strength without melting material at high temperatures, resulting in superior durability and structural integrity.