TPU Car Wrap Vinyl Roll with Anti Scratch UV Proof and 7.5mil Thickness for Paint Protection
| Key Advantages | Super glossy colored, super brightness, easy to install, strong anti-fouling ability, hot self-healing |
|---|---|
| Material | 100% Imported TPU |
| Warranty | 10 years |
| Brand Name | Dmis |
| Car Glass Sticker Type | Car Paint Protection Film |
| Size | 1.52m x 15m |
| Color | Multi Color |
| Transport Package | Neutral Export Packaging |
| Origin | China (Mainland) |
| Thickness | 7.5mil |
- Excellent antistatic capability
- Strong and consistent adhesion
- Easy to peel off without residue
- High temperature resistance
- Manufactured in dust-free clean rooms
- Anti-explosion, heat insulation, and anti-glare properties
- No residue after removal
- 10-year guarantee against bubbles and color fading
| Package Size | 161cm × 20cm × 19cm |
|---|---|
| Package Gross Weight | 12.0000kg |
Guangzhou Dmis Window Film is a professional car film manufacturer and wholesaler established in 2012. Our product range includes Car Window Film, Car Paint Protection Film, Car Headlight Film, Wrap Vinyl, Solar Control Window Film, Building Glass Film, and Safety Security Film.
With over 11 years of experience in the car film industry, Dmis specializes in high-quality nano ceramic film, nano carbon film, and paint protection film with excellent IRR, UVR, super anti-scratch coating, lamination, and superior adhesive technology. Quality control remains our top priority to ensure customer satisfaction and business excellence.
A: Generally, we pack our goods in neutral white boxes and brown cartons. If you have legally registered patent, we can pack the goods in your branded boxes after getting your authorization letters.
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery. We'll show you the photos of the products and packages before you pay the balance.
A: EXW, FOB, CIF.
A: Generally, it will take 3 to 5 working days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.
A: Yes, we can produce by your samples or technical drawings. We can build the molds and fixtures.
A: We can supply free sample book for customers, but the customers have to pay the courier cost.
A: Yes, we have professional QC group to test all goods before delivery.
A: 1. We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit; 2. We respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they come from.
| Material: | 100% Imported TPU | Thickness: | 7.5mil |
| Size: | 1.52mx15m | Package Size: | 161cm*20cm*19cm |
| Package Weight: | 12.0000kg | Production Capacity: | 10000/Month |
| Type: | Tinted Film | Color: | Multi Color |
| Warranty: | 10 Years | Temperature Resistance: | High |
| Antistatic Ability: | Good | Adhesion: | Good And Steady |
| Peel Off: | Easy | Anti-explosion: | Nice |
| Heat Insulation: | Nice |